Kategorie

MAXIMAPA

MAXIMAPA
ELEKTRONICZNE MAPY DLA WODNIAKÓW

ZOBACZ

ECHOSONDA cz. 1 ( najważniejsze cechy )


    Autorem tekstu jest Rafał Malinowski właściciel portalu castmania.pl, autor wielu artykułów poświęconych sprzetowi wędkarskiemu oraz elektronice wędkarskiej.

Wielu z nas wędkuje lub ma zamiar poławiać ryby ze środków pływających. Często łowiąc ryby z brzegu zadajemy sobie pytanie jak poprowadzić przynętę ? Jaka jest struktura dna tam gdzie rzucamy ? Czy jest dołek ? A może ładny stok !!!

Te pytania nurtują również wielu wędkarzy łowiących ze środków pływających którzy nie korzystają z elektroniki. Jednak od paru ładnych lat technika poszła mocno do przodu i dzięki niej możemy posłużyć się urządzeniem zwanym echosondą. Echosonda to urządzenie do pomiaru głębokości wody oraz odległości od unoszących się w niej ciał stałych oraz rozpoznania struktury dna. Można powiedzieć że od dłuższego czasu niezbędne urządzenie lecz nie dla wszystkich podczas wypraw wędkarskich łowiąc ze środków pływających. Rynek w szalonym tempie dzięki flagowym firmom LOWRENCE , EAGLE , HUMINNBIRD czy GARMIN rozbudował technologię urządzeń od czarno białych przez kolorowe czy w trójwymiarze.
Wiele flagowych modeli z górnej półki posiada wbudowany GPS wraz z mapami oraz możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń takich jak czujnik ciśnienia atmosferycznego. Jednym słowem pełen wypas, jednak za taki luksus na łodzi można zapłacić nawet powyżej 10 tys. zł.

Uważam że jednak skupimy się na modelach bardziej dostępnych w przedziale 1 000 - 3 000 zł.
W pierwszej części chciałbym pokazać na co warto zwrócić uwagę przed zakupem echosondy oraz przedstawić kilka najważniejszych cech tego urządzenia.




Tak zwana baza , charakteryzuje się wyświetlaczem LCD w odcieniach szarości lub w kolorze w zależności od modelu. Wyposażona w mikroprocesory oraz duszę elektroniki do odczytu wiązki i przetworzenia jej na obraz płaski lub 3D. Najważniejsza część z całego zestawu jako serce do ustawień Menu, czułości odczytu, prędkości przewijania oraz dopasowania wielu z możliwych opcji. Wyposażona w przyciski nawigacyjne, w większości modeli odporna na wilgoć oraz zamoczenie. Przed wyborem warto zwrócić uwagę na kilka ważnych podstawowych rzeczy.


- przekątną ekranu im większy ekran tym więcej możliwości na ustawienie kilku obrazów z wiązką 200 KHz oraz 83KHz


- rozdzielczość ekranu w pikselach , większa ilość pixeli umożliwia nam czytelniejszy obraz oraz wyłapanie najdrobniejszych szczegółów w przekazanym obrazie


- wybór odcieni szarości lub kolor wyświetlanego obrazu , mamy do wyboru albo około 16 odcienie szarości , albo 256 kolorów


- menu w języku Polskim ( duże ułatwienie podczas poruszania się po menu )


- wielokrotny zoom umożliwia nam powiększenie w danej chwili obrazu do wielkości X2 a nawet X4


- moc sygnału echosondy ( peak-to-peak ) mierzona w watach im więcej tym lepiej, od najtańszych modeli które maja 800 wat do najdroższych które mają nawet 8 tys. wat.






W większości modeli nawet tych tańszych, firmy montują funkcje te najbardziej potrzebne do standardowych ustawień echosondy. Tańsze modele posiadają proste menu , natomiast te droższe posiadają nawet trzy poziomy menu gdzie można na początku poznając urządzenie nieźle się zakręcić. Wszystkie funkcje zapisane poniżej to klucz do ustawień i czystej pracy echosondy bez szumów czy zakłóceń. Dla początkujących w wielu modelach można skorzystać z funkcji AUTOMATYCZNYCH w przypadku ustawienia czułości , czy prędkości przesuwu obrazu oraz funkcji FISH ID.



- Czujnik temperatury powierzchni wody wbudowany w przetworniku , funkcja montowany prawie we wszystkich modelach


- Fish I.D.™ zaawansowana funkcja pokazująca ryby jako ikony różnej wielkości, funkcja montowana we wszystkich modelach


- GRAYLINE system rozgraniczający zarys dna od roślinności zanurzonej, pokazujący twardość dna poprzez odcienie szarości jak również oddzielający ryby od innych elementów dna.


- FishTrack™ - Funkcja śledzenia ikon ryb na ekranie, nad symbolem ryby pojawia się głębokość na jakiej znajduje się obiekt


- Alarmy - głębokości, płycizny, ryb, funkcja montowana we wszystkich modelach


- DualBeamPLUS to technologia włączenia kilku wiązek z przetwornika o różnych stopniach szerokości w tym samym czasie


- QuadraBeam to technologia włączenia dwóch koncentrycznych bocznych wiązek oraz dwóch pionowych wiązek co daje ogromną możliwość śledzenia wszystkiego pod łódką i po bokach.


- RTS to najszybsza wiązka ping to ping jeśli włączymy tą funkcję echosonda pokazuje elementy w słupku pionowym szybciej przed przetworzonym obrazem




Przetwornik to drugi ważny element echosondy. To urządzenie które podczas pracy musi być cały czas zanurzone w wodzie poniżej tafli około 5-10 cm , a podstawą ustawiony prostopadle do dna. Natomiast przednią częścią w kierunku dziobu łodzi. Przetwornik emituje w wodzie impulsy dźwiękowe które są wysyłane w głębię i po odbiciu od dna, ryby czy nawet liścia dryfującego w pół toni powracają z powrotem przekazywane i przetwarzane jako obraz.
Najczęściej używane fale dźwiękowe przez producentów to częstotliwość 200 KHz jako wąski 20 stopniowy stożek bardzo dokładny oraz 83 KHz jako szeroki 60 stopniowy stożek.
 Z zastosowaniem głównego dokładnego stożka 20 stopniowego można swobodnie poruszać się po płytkich akwenach. Stożek 60 kątny rewelacyjnie sprawuje się na morzach oraz głębiach
co nie oznacza że nie możemy mieć włączonych dwóch naraz. Firma HUMMINBIRD dodatkowo wykorzystuje najniższe częstotliwości (50-83kHz) do najgłębszych penetracji struktury dna z dość mocną dokładnością odczytu jak również wykorzystała częstotliwość 455 KHz do krótkiego zasięgu bocznych stożków 35 stopni. I chyba na największe uznanie zasługuje właśnie HUMMINBIRD za nowinkę techniczną w roku 2008 ( Side Imaging ) która dość mocno poruszyła ziemią. Można powiedzieć obraz jak z kamery podwodnej w odcieniach szarości. Zasługą jest częstotliwość 455kHz/800kHz o stożkach 86 i 55 stopni co łącznie daje 180 stopni penetracji wody po bokach.









Kierując się wyborem już wiemy że ważnym jest moc sygnału , rozdzielczość ekranu , ilość stożków w przetworniku i ich szerokość, kolor wyświetlacza bardziej czuły na emisję niż odcienie szarości. Osobiście pracowałem na kolorowej echosondzie z wysokiej półki i przyznam Wam że jak dla mnie za kolorowo. Duże ilości szumów które chcąc wygłuszyć musiałem zmniejszyć czułość. Oczywiście zmniejszając czułość musimy wiedzieć że słabe odbicia są mniej widoczne. Coś za coś , osobiście wolę odcienie szarości. Kolejna rzeczą dla wygodnych jest odbiornik GPS który można dokupić do urządzenia jeśli ma możliwość podłączenia. Jest to na tyle wygodne że waiponty ( ciekawe punkty , miejscówki ) możemy wpisywać w pamięć urządzenia. Osobiście często korzystam od kilku lat z GPS na wodzie jednak wolę z dokładniejszymi mapami na przykład w telefonie. Echosondy obecnej generacji mają wbudowaną pamięć ustawień więc wystarczy raz (w trybie normalnej pracy) ustawić echosondę i będzie to ustawienie pamiętać. Po włączeniu urządzenie wróci do poprzednich ustawień. Niezbędnym do pracy echosondy jest również akumulator 12 V , sklepy najczęściej proponują małe żelowe akumulatory o pojemności 7 Ah. Swobodnie wystarcza przy normalnym użytkowaniu na 3 -4 wyjazdy. Do montażu przetwornika firmy dołączają uchwyty z plastyku lub na przyssawce gumowej. Popularnym już rozwiązaniem jest laska aluminiowa montowana do burty.

W następnej części postaram się opisać , jak czytać echosondę i jak ustawić aby malowała nam to co chcemy , czyli duże ryby.


Wykorzystane materiał do opublikowania artykułu :
- zdjęcia ze stron producentów
- tekst własny


Z wędkarskimi pozdrowieniami: @spigot 2010
    wejdż również na
www.spigot.dbv.pl