Kategorie

MAXIMAPA

MAXIMAPA
ELEKTRONICZNE MAPY DLA WODNIAKÓW

ZOBACZ

Wedkuje.pl

Współpracujemy z portalem społecznościowym
wedkuje.pl

CASTMANIA.PL

NAJCIEKAWSZY PORTAL O CASTINGU

Forum JerkBait.pl

ECHOSONDY W SZEREGUW poprzednim miesiącu zrobiliśmy małe „przygotowanie artyleryj­skie” (zobacz tutaj). Opisałem, jakie dane mogą pokazy­wać echosondy. Jakie parametry cyfrowe i inne informacje można wyczytać z ich ekranu.

W tym miesiącu obejrzymy 4 echoson­dy z kategorii najpopularniejszych. Prze­testujemy je pod względem parametrów technicznych jak i użytecznych funkcji. Nie będziemy wyciągać wniosków typu – ta jest najlepsza. Werdykt wydacie sami. My dostarczymy Wam tylko potrzebnych informacji.

Wszystkie opisane echosondy miesz­czą się w standardowym zestawie prze­nośnym Covver, jak to widzicie na zdjęciu tytułowym.

Oj, narobiło się teraz zestawów na rynku. Właściwie każda firma ma swój, ale jakże podobny zestaw mobilny. Kiedy na początku lat 2000 wpadłem na pomysł takiej konstrukcji nie sądziłem, że zdobędzie ona aż taką popularność. Jeśli zamierzacie użytkować echosondę zimą, to zestaw typu Covver bardzo ułatwi wam życie.

 Podstawowe dane techniczne i ceny


Aby powiększyć obrazek wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz - pokaż obrazek


Wszystkie cztery echosondy prezen­tują się ciekawie, są też wykonane z dobrej jakości materiału. Podkreślam to, bo widziałem już dużo różnych urządzeń, w których plastik wyglądał, jakby ktoś robił obudowy w formie wykonanej z kar­tofla. Tutaj z czystym sumieniem mogę potwierdzić, że każda z przedstawionych echosond trzyma wysokie standardy este­tyczne i jakościowe oraz wodoszczelność w standardzie IPX7

(zanurzenie na 0,5 godziny na głębokości 1 m – ale może lepiej nie sprawdzajcie zrobiłem to za Was -     filmik znajdziecie tutaj ).

Do pudełka zestawu Covver echoson­dy montuje się bez problemu. Condor i Lowrance wymagają 4 śrubek, a Hum­minbird i Garmin trzech.

 Ekran

Zdecydowanie największy ekran ma echosonda Condor. Ekrany pozosta­łych echosond są zbliżone wielkością. Za to największą rozdzielczość (ilość pikseli) ma Garmin, Lowrance i Condor plasują się w środku, a stawkę zmyka Hummin­bird z rozdzielczością 160 x 132 pikseli. Byłem zaskoczony tą liczbą pikseli w Piranii Max 150, bo patrząc na ekran nie widać aż tak znaczących różnic. Ekran Condora prezentuje się bardzo okazale jak na echosonde z tej półki cenowej. Polskie menu zachęca do eksperymentowania z ustawieniami.

 


 


Garmin posiada nawiększą rozdzielczość ekranu ale jego podświetlanie to nie jest najmocniejsza strona tej echosondy.


 Humminbird odstaje od reszty rozdzielczością ekranu ale podświetlanie jest naprawdę dobre i nowoczesne.


Na fotografii ekran Lowranca. Żarówki - to już lekko trąci myszką. Brak polskiego menu to poważne zaniedbanie jak na lidera na rynku echosond.


Mocowanie ekranu do podstawki

Sposób mocowanie ekranu do pod­stawki ma znaczenie, gdy często zdejmujemy ekran lub odłączamy kabel zasilający lub przetwornik. Wśród przed­stawionych echosond stosowane są różne szkoły mocowania.

Condor i Hummin­bird mają klasyczne rozwiązanie polega­jące na umieszczeniu śruby i nakrętek po obu stronach mocowania. Ekran Gar­mina wciska się w podstawkę i następnie po ustawieniu kąta nachylenia blokuje specjalną dźwignią. Lowrance X-4 ma natomiast bezapelacyjnie najszybszy spo­sób zdejmowania – wystarczy nacisnąć dwie sprężynujące zębatki znajdujące się w podstawce i ekran wysuwa się bez problemu.

 

 


Mocowanie Condora to klasyczna sprawdzona konstrukcja.

 


 Humminbird również używa tradycyjnego mocowania.

 


Garmin zastosował specjalną dzwignię która blokuje ekran w wybranej pozycji.


Lowrance posiada najszybszy sposób zdejmowania ekranu. Wciśnięcie sprężynujących zębatek w podstawce powoduje zwolnienie ekranu.

Klawiatura

Przyciski klawiatur w poszczegól­nych urządzeniach reprezentują bardzo różne filozofie. Najbardziej mini­malistyczny jest Humminbird (trzy kla­wisze), pozostałe urządzenia mają pięć klawiszy funkcyjnych. Nie jest to jednak żadnym uszczerbkiem dla Piranii, ponie­waż organizacja jej menu jest taka, że do obsługi w zupełności wystarczą trzy klawisze.

 

 Klawiatura Humminbirda


Klawiatura Condora


 Klawiatura Lowranca


Klawiatura Garmina

Język menu

A teraz Wasz największy fetysz, mia­nowicie polskie menu. Mają je wszystkie prezentowane echa z wyjąt­kiem X-4 Lowranca. Może to nie jest wielki feler, bo echosondy z tej półki nie mają bardzo rozbudowanego menu, ale patrząc na konkurencję wygląda to tro­chę dziwnie. Przeglądając menu Piranii Max stwierdziłem wpadkę tłumacza. W menu wyświetlające się jako „lekki” to po prostu ustawianie stopnia podświetlania ekranu.

 

Moc sygnału

Moc sygnału to wartość, która limituje maksymalną głębokość odczytów echosondy. Im większa moc, tym głębiej jest w stanie penetrować toń wody. Z naszej stawki największą mocą pochwalić się może Condor150 watów. To o 1/3 więcej, niż pozostałe trzy echosondy. Jak widzicie w tabelce technicznej od razu odbija się to na maksymalnej głębokości.

 

Podświetlanie ekranu

Podświetlanie ekranu przydaje się w kiepskich warunkach pogodowych lub o zmierzchu. Poszczególne echoson­dy mają różne typy podświetlania. Gar­min stosuje pojedynczą diodę w prawym dolnym rogu ekranu. Trochę to dziwnie wygląda, bo na niższych stopniach pod­świetlania przez ekran biegnie niebieska smuga, dopiero przy ustawieniu na maxa ekran jest oświetlony prawie równomiernie. Lowrance X-4 oświetla ekran za pomocą żaróweczek i w dobie wszechobecnych diod wydaje się to nieco archaiczne. Naj­równiejsze oświetlenie ma Humminbird i Condor. Są to białe diody i na każdym poziomie ekran jest podświetlony rów­nomiernie.

 

Symulator

Symulator przydaje się w zaciszu domowym, kiedy chcemy przetesto­wać różne ustawienia echosondy. Warto to robić, aby później, w trakcie wędko­wania, móc szybko zareagować na zmie­niające się warunki. Podnieść czułość, zmniejszyć prędkość przesuwu ekranu itd. Wszystkie przedstawiane echosondy mają możliwość włączenia symulatora. W X-4 Lowranca i w Condorze F-238 robi się to z poziomu menu, a w Garmi­nie i Humminbirdzie trzeba odłączyć od echosondy przetwornik i wtedy włączyć urządzenie. Symulator pokazuje się auto­matycznie.

 

Przetworniki

Wszystkie opisywane sonary mają w komplecie przetworniki o czę­stotliwości 200 kHz, standardowo moco­wane na pawęży łodzi. Postanowiłem sprawdzić, czy urządzenia mają też opcję podłączania przetwornika zimowego (przez taki rozumiem czujnik o syme­trycznym kształcie z przewodem umiesz­czonym centralnie). Chodzi o to, żeby móc opuścić go pod lód na pływaku lub na konstrukcji, którą swego czasu opisy­wałem (WIECEJ TUTAJ).

Garmin nie ma w ogóle przetwor­nika do wędkowania podlodowego. Można co prawda użyć przetworników typu „przez kadłub”, ale cena 500–700 zł średnio zachęca. Condor, Humminbird i Lowrance mają specjalne czujniki. Przy czym chyba najzgrabniejszy przetwornik można dokupić do X-4 Lowranca, ale naj­tańszy ze stawki z pewnością będzie Con­dor. Oczywiście w ostateczności można zawsze wykorzystać standardowy czuj­nik. Wymaga to tylko nieco więcej pracy i zacięcia majsterkowicza.

 

Przetwornik  Condor


Przetwornik  Garmin


Przetwornik  Lowrance


Przetwornik  Humminbird


 

 Dedykowany do zimowego i stacjonarnego lowienia przetwornik Condora


Zimowy przetwornik Lowranca


Rzeczywiste sygnały

Jeśli chcecie widzieć mormyszkę na ekranie, echosonda musi mieć możli­wość wyświetlania rzeczywistych sygna­łów. Należy więc wyłączyć identyfikację ryb. Zarówno Condor, Garmin, Hummin­bird jak Lowrance mają taką możliwość. W lecie, w trakcie zwykłych połowów, zawsze można wrócić do identyfikacji, ale – jak wiecie – nie jestem specjalnym fanem oddawania interpretacji tego co pod wodą komputerowi.

 

Dane cyfrowe

W poprzednim miesiącu opisywa­łem, jakie podstawowe dane cyfrowe powinny wyświetlać się na wzorcowym ekranie. Zaliczyłem do nich głębokość (to oczywiste), temperaturę (przydaje się) i wartość napięcia na aku­mulatorze (super ważne w warunkach zimowych). Niestety, nie wszystkie z opi­sywanych echosond mogą wyświetlać wszystkie trzy parametry. Garmin i Hum­minbird nie mają możliwości wyświetla­nia napięcia na akumulatorze. Lowrance i Condor mają tę opcję.

Dlaczego w zimie tak ważne jest śle­dzenie napięcia zasilania? Ano dlatego, że w niskich temperaturach źródło prądu szybko traci moc. Obserwując wartość napięcia na ekranie, jeszcze przed tym, kiedy rozlegnie się alarm zasilania (na szczęście wszystkie przedstawione echo­sondy mają tę funkcję), możemy zacząć oszczędzać baterię i wyłączać echosondę wtedy, gdy jej nie potrzebujemy.

 

Funkcje

Twardość dna – To już standard we wszystkich echosondach i rzeczywi­ście wszystkie urządzenia ze stawki mają funkcję odczytu twardości dna. Warto się tym pobawić, bo to bardzo istotna informacja i często od niej zależą połowy takich ryb jak sandacz czy okoń.

Alarmy – Tutaj również producenci stanęli na wysokości zadania. Wszystkie opisywane echosondy mają co najmniej trzy alarmy.

Alarm Płycizny – Ustawiamy np. na głębokość 1 m. Po wpłynięciu na taką głębokość (lub mniejszą) urządzenie zaczyna piszczeć ostrzegając nas przed zbyt płytką wodą (wszystkie opisywane modele).

Alarm Głębi – Ten alarm jest odwrot­nością alarmu płycizny. Kiedy jesteśmy na górce, spływamy z wiatrem i chce­my wiedzieć, kiedy dotrzemy do granicy wypłycenia gdzie głębokość wody prze­kroczy np. 4 m. Na taką wartość musimy ustawić alarm. Ze stawki opisywanych echosond ten typ alarmu ma Garmin i Lowrance X-4.

Alarm Ryb – Sygnał dźwiękowy rozle­ga się wtedy, gdy na ekranie pojawia się symbol ryby. Zazwyczaj ten alarm jest powiązany z identyfikacją ryb (wszystkie opisane modele).

Alarm Baterii – Alarm ten można ustawić na zadaną wartość napięcia aku­mulatora i jeśli napięcie spadnie poniżej tej liczby rozlegnie się alarm dźwiękowy i wyświetli komunikat o słabym napięciu.

 

Tak jak już wspomniałem na początku myślę, że macie już dużo informacji, aby wybrać urządzenie, które Wam odpowia­da. Na dokładkę na stronie „Wiadomości Wędkarskich” (www.ww.media.pl) znaj­dziecie filmik, który pozwoli Wam ocenić na żywo parametry, o których napisałem. Film TUTAJ.

Cezary Karpiński